İzmir içinde ve çevre illerde çok sayıda fakülte ve yüksekokuldan oluşan üniversitenin bilgi hizmetleri Tınaztepe Yerleşkesi’nde yer alan Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphane ve diğer fakültelerdeki kütüphanelerle birlikte üniversitemizdeki toplam kütüphane sayısı 12’dir, bunlar; Buca Eğitim F., Hukuk F., İktisadi ve İdari Bilimler F., İlahiyat F., Tıp F., Torbalı MYO, Bergama MYO, Deniz Bil. ve Tek. Enst., Devlet Konservatuvarı, Efes MYO ve Veteriner Fakültesi’dir. Bu sayede kullanıcıların bilgi ihtiyaçları yüksek hizmet kalitesiyle, hızlı ve profesyonel bir ekip önderliğinde karşılanabilmektedir. Bunların toplam alanı 19.410 m² ve toplam okuyucu kapasitesi ise 2.448’dir. Lisans ve Önlisans öğrencileri, 14 gün süresince 2 ödünç yayın alma hakkına sahiptir. Tınaztepe Yerleşkesi’nde yer alan Merkez Kütüphane akademik takvim dönemi içerisinde, hafta içi ve hafta sonu 7/24 hizmet vermektedir.

Kütüphaneler basılı ve elektronik kaynakları ile kaliteli ve zengin bir koleksiyona sahiptir. Birim kütüphaneleriyle birlikte toplam basılı kitap sayısı 374.165’tir; elektronik tam metin kitap sayısı 403.786 olup; toplam basılı ve e-kitap sayısı 777.951’dir. Elektronik bilgi erişim sistemlerindeki gelişmelerden yararlanabilmek için üniversitemizin 73 adet elektronik veritabanına aboneliği mevcut olup bu abonelikler içerisinden 78.772 adet e-dergiye erişim sağlanmaktadır. Merkez ve birim kütüphaneleri sahip oldukları toplantı ve salonlarında çok sayıda bilimsel ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversitemizdeki görme engelli kullanıcılarımızın bilgi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Merkez Kütüphane bünyesinde “Görme Engelliler Birimi” hizmet vermektedir. Görme Engelliler Birimimiz, sahip olduğu donanımsal ve yazılımsal teknolojileri kullanarak görme engelli kullanıcılarımıza bilgi hizmeti sunmaktadır. Görme engelli kullanıcılar için, kitaplar gönüllüler tarafından teknik kuralları sağlanmış ortamlarda sesli okunarak kaydedilmektedir. Cumhurbaşkanımız tarafından 2020’nin ‘erişilebilirlik yılı’ ilan edilmesiyle birlikte bu mevzuda farkındalık ve örnek oluşturacak ‘Kitabımın Sesi Ol’ projesi başlatıldı. Böylelikle görme engelli öğrencilerimiz ile görme engelli vatandaşlarımızın günümüz ses teknolojilerinden daha fazla yararlanmalarını ve sesli kitap altyapımızı geliştirmeyi hedeflendi. Proje devam etmekte olup, kitap seslendirmek isteyen gönüllü okuyucuların sayısı ve sesli kitap koleksiyonumuz giderek artmaktadır. Bu hizmet İzmir’deki üniversite kütüphaneleri arasında bir ilktir. Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanemiz, 2021 yılında YÖK’ün düzenlemiş olduğu Engelsiz Üniversite Bayrak ödülleri kapsamında “Mekanda Erişilebilirlik Ödülü (Turuncu Bayrak)”nü ve 2022 yılında ise; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarınca detaylı denetimleri sonucunda “Erişilebilirlik Belgesi ve Erişilebilirlik Logosu” almaya hak kazanmıştır.

 

 

 

DEÜ KÜTÜPHANE TANITIM VİDEOSU

 

E-KAYNAKLARA KAMPÜS DIŞI ERİŞİM 

 

 

 

Kütüphane ve Dökümantasyon Dairesi Başkanlığı

Merkez Kütüphane Adres: DEÜ Tınaztepe Yerleşkesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanesi 35390 Buca / İzmir

Detaylı Bilgi İçin: 0 (232) 301 80 01 Web: kutuphane.deu.edu.tr

 

blank blank blank blank