TÜRKİYE YÜZYILI İÇİN HAZIR MISIN?


Sevgili Öğrencimiz,

Türkiye’nin saygın yükseköğretim kurumlarından birisi olan ve bu yıl 41’inci kuruluş yıldönümünü kutlayan Dokuz Eylül Üniversitemizin ferdi olmaya hak kazandınız. Bu ayrıcalığı elde etmek için gösterdiğiniz fedakarlıktan dolayı sizi yürükten kutluyorum. Biliyorum ki; yıllarca hayalini kurduğunuz mesleğe ve üniversite hayatına ilk adımı atmanın heyecanını yaşıyorsunuz. Elbette bu noktaya ulaşmanız hiç kolay olmadı. Her şeyden önce, birçok zorluğa göğüs germek zorunda kaldınız… Yıllarca çalıştınız, çabaladınız; sosyal hayatınızdan ve kimi zaman sevdiklerinizden uzak durdunuz. Bu süreçteki öncelikli hedefiniz, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek oldu. Böylece ailenizin, öğretmenlerinizin ve arkadaşlarınızın desteğini alarak olağanüstü bir mücadeleye giriştiniz. Nihayetinde ise üniversite sınavlarını başarıyla geçtiniz; mesleki kariyerinize başlayacağınız yeni bir dönemi araladınız. Şimdi ise akademiyi anlamaya ve hayata ilişkin yeni şeyler söylemeye hazırlanıyorsunuz.

Değerli Genç Arkadaşımız,

Bu satırları okurken ne kadar şanslı olduğunuzu söylemek isteriz lakin hayat yolculuğunuza, araştırma üniversitemizin parçası olarak devam etme fırsatına sahip oldunuz. Emeklerinizin karşılığını almaya başlayacağınız bu dönemde, akademik bilgi edinecek; mesleki ve bilişsel beceriler kazanacak; milli ve manevi değerlerimizin önemini yeniden keşfedeceksiniz. Üniversite olarak biz de, size hem yol gösterecek hem de yardımcı olacağız. Bunu içtenlikle söylüyoruz çünkü aile üyelerimizin her daim mutlu, huzurlu ve başarılı olmasını arzuluyoruz. Dolayısıyla önceliklerimizin ne olduğunu da bilmenizi istiyoruz. Burada özellikle vurgulamak isteriz ki; ülkemizdeki 20 devlet araştırma üniversitesinden birisi olan kurumumuz, ülkemizin yükseköğretimdeki markalarından birisidir. Yetiştirdiği değeri ile aziz milletimize, bilim dünyasına ve insanlığın geleceğine hizmet eden üniversitemiz, İzmir’e de fayda sağlamakta; öğrenci ve çevre dostu anlayışı ile engelleri aşmaya odaklanmaktadır. Bilimsel çalışmaları ile geleceğimize yön veren büyük ailemiz ‘milli ve yerli’ duruşa da önem vermekte; zorlukları el birliğiyle aşmaktadır. İşte burada, size önemli sorumluluklar düşmektedir. Sonuçta siz de ailemizin parçasısınız. Kısaca özetlememiz gerekirse; 18 Fakülteye, 10 Enstitüye, 3 Yüksekokula, 6 Meslek Yüksekokuluna, 42 Araştırma ve Uygulama Merkezine sahip kurumumuzda, ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde akademik faaliyetler yürütülmektedir. Bölgesel hizmet sunan Araştırma Uygulama Hastanesi ile sağlık alanında marka olan kurumumuz, iş dünyası ile yakın diyalog kurmakta; üniversite-sanayi iş birliğini geliştirecek projeler yürütmektedir. Ülkemizin sağlık temalı ilk teknoparkı DEPARK’a sahip kurumumuz, aynı zamanda girişimleri ve fikirleri destekleyen DETTO ve BAMBU: Ön Kuluçka Merkezi ile inovasyon kültürünü yaygınlaştırmaya da önem vermektedir. Bütün bunlar üniversitemizin akademik faaliyetlerde başarılı olduğu kadar öğrencilerimize kariyerlerinde fırsatlar sunduğunu da göstermektedir.

Ülkemizin sayılı kütüphanelerinden birisi olan Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanesi ise basılı eserleri ve elektronik arşivini kullanıcılarını sunmakta; böylece bilimsel araştırmaların merkezinde yer almaktadır. Bu birimimiz, hayat boyu öğrenme ilkemizin tamamlayıcısı niteliğini de taşımaktadır. Büyük ailemiz, ulaşımdan barınma ve sağlık hizmetlerine; sosyal ve kültürel faaliyetlerden sportif etkinliklere kadar her imkânı öğrencilerine sunmaktadır.

Sevgili Öğrencilerimiz,

Üniversitemiz, uluslararası değişim programları sayesinde öğrencilerini yurtdışına gönderme imkanına da sahiptir. Bu imkânı kullanmak ise sizin elinizdedir. Elbette güçlü altyapımızın, akredite edilmiş laboratuvarlarımızın, kültür sanat faaliyetlerimizin varlığı da sizin için ayrı değerlerdir. Bizim beklentimiz, Türkiye Yüzyılı için hazır olmanızdır. Bu büyük dava için mesleki bilgi ve beceri kazanmanız; hayata olumlu bakmayı alışkanlık edinmeniz; ülkemize fayda getirecek girişimlerde bulunmanızdır. Biz, ihtiyaç duyduğunuz her desteği size vereceğiz. Böylece siz de üniversitemizin en büyük eseri olacaksınız. Bu konuda size güveniyoruz. Büyük ailemize hoş geldiniz diyor; yükseköğretim hayatınızın başarılı geçmesini diliyoruz.

Prof. Dr. Nükhet HOTAR
Rektör